sobota, 29 sierpnia 2015

Ruda Pabianicka w Łodzi - Odpoczynek jest sztuką - Wycieczka z Ewą

Absolutnie  magiczne miejsce... XIX-wieczne, letnie rezydencje fabrykantów łódzkich zachwycają swoim pięknem i klimatem. Zresztą nie ma co się rozpisywać, sami możecie zobaczyć, wybierając  się na spacer szczególnie zasługującą na uwagę ulicą Popioły w Rudzie Pabianickiej.

Willa na początku ulicy Popioły w Rudzie Pabianickiej, w dzielnicy Łódź Górna - Łódź. Fot Dariusz Marek Gierej

Willa na początku ulicy Popioły w Rudzie Pabianickiej, w dzielnicy Łódź Górna - Łódź. Fot Dariusz Marek Gierej


Legenda o nawiedzonym domu

Mieszkańcy Rudy Pabianickiej w Łodzi opowiadają historię pewnego domu , stojącego przy ulicy Popioły. Jest to ostatni dom na tej ulicy, położony w głębi gęstego lasu. W okresie przedwojennym była to letnia rezydencja żony jednego z łódzkich fabrykantów. Niemieckie wojska, stacjonujące tam w czasie wojny, urządziły w nim noclegownię dla robotników, którzy pracowali przy budowie wojskowego lotniska Lublinek, schronów przeciwlotniczych i bunkrów.  Legenda głosi, że wojska niemieckie wycofując się z Łodzi, wymordowały w tym budynku wszystkich robotników. Od tamtego czasu dom ten uważa się za nawiedzony.
Podobno tylko  ludzie o mocnych nerwach wybierają się tam w nocy. Ale dom stoi nadal,  mieszkają w nim ludzie, których żadne duchy nie straszą.  Postanowiłem więc wybrać się w tamte okolice w towarzystwie swojej przeuroczej przewodniczki, aby odwiedzić nawiedzony dom oraz poznać pozostałe atrakcje Rudy Pabianickiej.   

Ośrodek Wczesnej Rehabilitacji Kardiologicznej

Pod numerem 40. przy ulicy Popioły mieści się Ośrodek Wczesnej Rehabilitacji Kardiologicznej. Czas pobytu w tym ośrodku wynosi 3 tygodnie, a że warto leczyć się w tej placówce, przekonaliśmy się z moją przewodniczką, spacerując po lesie zwanym „Lasem Rudzkim”. Powierzchnia ośrodka i parku liczy 8 ha. W parku przygotowano trasy spacerowe o różnej długości i skali trudności oraz ścieżki rehabilitacyjne.
Ośrodkowi towarzyszy kompleks leśny o powierzchni 65 ha, który jest podzielony na fragmenty publiczne – ogólnie dostępne dla społeczeństwa, oraz prywatne, o ograniczonej dostępności, gdzie znajdują się domy letniskowe z przełomu XIX i XX wieku. Las charakteryzuje się ponad stuletnimi sosnami pospolitymi, tworzącymi wyjątkową atmosferę.  Uroku dodają mu stare fabrykanckie wille, w szczególności najciekawsza architektonicznie – willa Klara, będąca niegdyś własnością łódzkiego przemysłowca Kindermanna. Nazwa willi pochodzi od imienia żony fabrykanta.

Ulica Popioły nosiła imię Stefana Żeromskiego

Rudę Pabianicką włączono do Łodzi w 1946 roku w trakcie połączenia administracyjnego  Rudy z Łodzią. Ulicy nadano nazwę „Popioły”, nawiązując do dotychczasowego patrona ulicy i powieściopisarza, autora  „Popiołów”. Po scaleniu miejscowości ulica nie mogła nosić imienia Stefana Żeromskiego ze względu na to, że ulica o tej nazwie istniała już w Łodzi. Dlatego postanowiono nazwę zmienić.
Spacery z Ewą są dla mnie zaszczytem i ogromną przyjemnością.
Dziękuję Jej za uroczy spacer i zaproszenie na kolejne wspólne wyprawy. 

  Kontakt z autorem bloga: dm.gierej@gmail.com