sobota, 1 listopada 2014

Cmentarz żydowski w Łodzi

Pierwszy cmentarz żydowski w Łodzi został założony w 1811 roku przy ul. Wesołej. W latach 50. dwudziestego wieku na jego terenie zbudowano osiedle mieszkaniowe i poprowadzono ulicę. Dzisiaj o jego istnieniu przypomina kamienny obelisk wzniesiony w 2004 roku z inicjatywy Prezydenta Miasta Łodzi, dr Jerzego Kropiwnickiego.

Mauzoleum Izraela Poznańskiego – mauzoleum na nowym cmentarzu żydowskim w Łodzi. Cmentarz przy ulicy Brackiej jest jednym z największym tego typu na świecie. Rozciąga się na 42 ha. Fot. Dariusz Marek Gierej
Mauzoleum Izraela Poznańskiego – mauzoleum na nowym cmentarzu żydowskim w Łodzi. Cmentarz przy ulicy Brackiej jest jednym z największym tego typu na świecie. Rozciąga się na 42 ha. Fot. Dariusz Marek Gierej


Cmentarz przy ul. Brackiej w Łodzi został założony w 1892 roku. Szacuje się że jest pochowane na nim ok. 160 000 osób. Obecnie zajmuje obszar 39,6 hektara. W ciągu ponad stuletniej historii cmentarza spoczęło na nim wiele osób zasłużonych dla rozwoju naszego miasta i jego dziejów jak: rabini, fabrykanci, lekarze, politycy, działacze społeczni itd. Ich grobowce często stanowią wysokiej klasy dzieła sztuki kamieniarskiej i kowalskiej.

Tu również pochowane są ofiary jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości – Holocaustu. Na części cmentarza zwanego „Polem Gettowym” pochowanych zostało ok. 43 000 ofiar getta łódzkiego zmarłych z głodu i wycieńczenia. Na ich grobach rzadko stoją macewy. Przywracając pamięć o zmarłych Fundacja doprowadziła do całkowitego uporządkowania tego terenu. Mimo prowadzenia innych prac na cmentarzu, teren Pola Gettowego był najważniejszy i najistotniejszy do uporządkowania aby żyjący jeszcze nieliczni potomkowie osób tam pochowanych mogli postawić macewy na grobach swoich bliskich a samo Pole Gettowe nabrało charakteru cmentarza wojennego bo takim on w istocie jest.


Galeria zdjęć: 


Cmentarz żydowski przy
ul. Brackiej czynny jest:


od niedzieli do piątku
(z wyjątkiem świąt żydowskich)
1 kwietnia - 1 listopada:
od godziny 9 do 17
2 listopada - 31 marca:
od godziny 9 do 15.


Wejście od ul. Zmiennej,
bilet 6 złotych od osoby.


W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp wolny.

Źródło: Cmentarz żydowski przy ul.Brackiej w Łodzi 

 Kontakt z autorem: dm.gierej@gmail.com