sobota, 7 lutego 2015

Odpoczynek jest sztuką - Najpiękniejsze miasta w Polsce, które inspirują

10 polskich miast, które w opinii Poland Sotheby's International Realty są najatrakcyjniejsze do zamieszkania to Kazimierz Dolny, Lublin, Kraków, Łódź, Warszawa, Toruń, Wrocław, Sopot, Bydgoszcz Zakopane. Spółka powiązana ze słynnym domem aukcyjnym Sotheby's oferuje zagranicznym inwestorom luksusowe nieruchomości w Polsce, a Polakom - ekskluzywne domy i apartamenty na świecie.

Spośród nich wybrałem 4 miasta, według mnie najbardziej inspirujące, o wyjątkowych walorach architektonicznych, przyrodniczych, gdzie w wyjątkowej atmosferze można spędzić wolny czas oraz zamieszkać na stałe.Perła wschodniej Polski - Kazimierz Dolny 

Najpiękniejszy widok na Kazimierz Dolny i wijącą się Wisłę rozciąga się z Góry Trzech Krzyży fot Dariusz Marek Gierej
Najpiękniejszy widok na Kazimierz Dolny i wijącą się Wisłę rozciąga się z Góry Trzech Krzyży; fot Dariusz Marek Gierej  

Miasto artystów położone wśród lessowych wąwozów, jest atrakcyjne przez cały rok. Kazimierz Dolny, najpiękniejsze miasteczko w kraju, nazywany jest "perłą polskiego renesansu". Możemy tu szusować na nartach, jeździć konno, albo rowerem, a miejsca do których nie sposób dotrzeć pieszo, zwiedzić bryczkami i ekobusikami. W Kazimierzu możemy spotkać turystów z całego świata.
Bardzo lubię fotografować Kazimierz Dolny, w szczególności zachody słońca nad Wisłą. Stara zabudowa miejscowości przypomina mi mój ulubiony Kraków.    
 
Miasto Królów - Kraków

Architektura Krakowa urzeka... fot Dariusz Marek Gierej
Architektura Krakowa urzeka... fot Dariusz Marek Gierej

Królewski Kraków, miasta Kraka o niezapomnianym nastroju, wszyscy chętnie zwiedzają i podziwiają. Możemy mile spędzić czas w licznych teatrach, restauracjach,  czy kawiarniach albo spacerować aż do znudzenia ulicami starego miasta.   Położenie Krakowa sprzyja ponadto odwiedzeniu moich ulubionych skał Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
 
Ziemia obiecana czy nawrócona -  Łódź

Łódź to nie tylko Piotrkowska, manufaktura ale liczne parki, Las Łagiewnicki. Park im. Adama Mickiewicza w Łodzi, urocze dwa stawy, liczne drzewa wpisane na listę pomników. fot. Dariusz Marek Gierej
Łódź to nie tylko Piotrkowska, czy Manufaktura, ale także liczne parki oraz Las Łagiewnicki. Park im. Adama Mickiewicza w Łodzi, dwa urocze stawy, liczne drzewa wpisane na listę pomników; fot. Dariusz Marek Gierej

Łódź szczyci się licznymi parkami i najokazalszym kompleksem leśnym, położonym w granicach administracyjnych. To największy teren rekreacyjny, liczący 1 205,45 ha i zarazem jeden z największych kompleksów leśnych, znajdujących się w granicach miast Europy.
Z kolei Centrum Handlowe Manufaktura jest centrum handlowo-usługowo-rozrywkowym , jednym z największych nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Zostało ono  przebudowane z kompleksu dawnej fabryki Izraela Poznańskiego w Łodzi, jednego z przedwojennych fabrykantów łódzkich. Zlikwidowane fabryki i  bloki robotników przekształcane są w  ekskluzywne lofty i sklepy.

Ulica Piotrkowska, symbol Łodzi, to miejsce rekreacyjne i kulturalne oraz najdłuższa ulica handlowa w Europie. Liczne kawiarnie i restauracje powodują, że tętni ona życiem przez całą dobę. Piotrkowska łączy ludzi twórczych, czego dowodem może być nowy market, który powstanie już na wiosnę. Jest to pomysł Łódzkiej Strefy Kreatywnej. Autorzy inicjatywy gwarantują, iż będzie on pierwszym w Polsce i w tej części Europy targiem  ze zdrową żywnością. Hal dawnej odlewni Józefa Johna zostanie podzielony na boksy, w których zostaną urządzone stragany. Potrawy mają być przygotowywane na miejscu, przez co, w założeniach, będą zdrowe i tanie.
Ależ ci Łodzianie są pomysłowi, wszystko mają największe, nawet gabinet lekarski, w którym przyjmuje jeden lekarz, potrafią nazwać centrum medycznym!
Spacerując po ulicy Piotrkowskiej można szybko odróżnić turystów od rodowitych mieszkańców Łodzi. Łodzianie wyprzedzają przybyszów podziwiających atrakcje miasta, w tym architekturę. Naprawdę nie rozumiem ich dlaczego tak biegają i gdzie się spieszą.   

  
 Miasto inspiracji. Najpiękniejsza starówka i zabytki - Lublin

Lublin inspiruje artystów fotografii, piękne brzozy rosną na ul. Archidiakońskiej 3, osłaniają na pierwszym planie Dom Spokojnej Starości, kamienicę Janusza Polikota, Miejski Dom Kultury fot Wojciech Filo
Lublin inspiruje artystów fotografii; piękne brzozy rosnące na ul. Archidiakońskiej 3, osłaniają na pierwszym planie Dom Spokojnej Starości, kamienicę Janusza Polikota, Miejski Dom Kultury; fot Wojciech Filo

Lublin, potocznie zwany Kozim Grodem,  to stolica wschodniej Polski z ponad 700-letnią historią. Charakteryzuje go prężny rozwój społeczno-kulturowy, różnorodna architektura, w tym utrzymana w bardzo dobrym stanie starówka. Równie dobrze zachowanym starym miastem może się poszczycić także Kraków. Niepowtarzalny i magiczny klimat tych miejsc czynią je atrakcyjnymi dla turystów.  

Kozi Gród od wieków żył na granicy kultur i religii. Obecnie coraz częściej mieszkańcy nawiązują do tradycji, chociaż i nowoczesnych inicjatyw w Lublinie również nie brakuje. Atmosfera w Kozim Grodzie,  jak podkreślają mieszkańcy i goście, jest nieziemska!
Aczkolwiek nazwany Kozim Grodem, Lublin to wyjątkowo ludzkie miasto. Dowodem na to jest  sensacyjne odkrycie dokonane przez Jana Bernada, dyrektora artystycznego Międzykulturowego Ośrodka Inicjatyw Twórczych Rozdroże. Udowodnił on mianowicie, że Lublin został zbudowany na planie ludzkiej sylwetki.
Jednym słowem mieszkańcy Lublina mieszkają w mieście, które ich w szczególny sposób inspiruje.

Z Koziego Grodu jest już blisko nie tylko do Kazimierza Dolnego, Nałęczowa, Kozłówki, czy Zamościa.  Wystarczy, że po udanym pobycie w Lublinie udamy się na lotnisko i gdy tylko wykupimy bilet na przelot, możemy dostać się do wszystkich miejsc na świecie. 

 Kontakt z autorem bloga: dm.gierej@gmail.com