poniedziałek, 16 listopada 2015

Znaczenie róż, Róża dla Ewy...

Róża jest symbolem miłości i namiętności. Starożytni Grecy i Rzymianie wiązali róże z Afrodytą i Wenus, boginiami miłości i piękna. Przez setki lat bezsłownie wyznawano nimi uczucia, dlatego z czasem stały się symbolem poufności. Łacińskie wyrażenie sub rosa (dosłownie: pod różą) oznacza wiadomość powierzoną w tajemnicy. W starożytnym Rzymie dziką różę umieszczano na drzwiach pokoi, w których przedmiotem dyskusji były poufne sprawy. 

Róża dla Ewy fot. Dariusz Marek Gierej
Źródło:  http://www.roxanne.pl/znaczenie_i_symbolika_roz            Kontakt z autorem bloga: dm.gierej@gmail.com

Znaczenie koloru róż

Czerwona róża, kwiat kochanków, oznacza trwałą namiętność, szczerą miłość oraz odwagę i pożądanie. Do Europy została sprowadzona z Chin około 1800 roku. Jako symbol gorącego i trwałego uczucia jest idealna by wyrazić za jej pomocą miłość w Walentynki lub w rocznicę ślubu, ale najlepiej bez okazji - po prostu dlatego, że się kogoś kocha.

Mowa kwiatów: Kocham Cię!

Biała róża, podobnie jak kremowa, oznacza uduchowioną miłość, pokorę, niewinność, czystość i sekret. Tradycyjnie z białych róż składa się ślubny bukiet, który symbolizuje szczęśliwą miłość. Białe róże wyrażają szacunek, symbolizują honor i pokój.

Mowa kwiatów: Jesteś aniołemTęsknię za Tobą, Pogódźmy się

Różowa róża to kwiat słodkich myśli. Jest symbolem wdzięczności, szlachetności, uznania i podziwu. Jaśniejsze odcienie różu podkreślają delikatność i urok obdarowywanej kobiety, natomiast ciemniejszy róż wyraża serdeczne podziękowania.

Mowa kwiatów: Jesteś cudowna, Dziękuję!

Pomarańczowa róża oznacza entuzjazm, fascynację, pożądanie. Pomarańczowe róże podgrzewają atmosferę. Będąc mieszkanką żółtego i czerwonego, są często uważane za pomost pomiędzy uczuciem przyjaźni, symbolizowanym przez żółte róże, oraz miłości, kojarzonej z czerwonymi różami. Podarowując pomarańczowe róże możesz zatem wyjawić pragnienie pójścia o krok dalej. W relacjach formalnych to prezent finalizujący udany projekt.

Mowa kwiatów: Chcę czegoś więcej, Jestem z Ciebie dumny

Znaczenie żółtej róży jest niezwykle zawiłe. Mimo pięknej symboliki i przyjemnego wyglądu żółtych róż, wiele osób wciąż kojarzy je z negatywnymi uczuciami, dlatego aby nieumyślnie nie zranić osoby, której je podarujesz, napisz w liściku dołączonym do kwiatów dlaczego właśnie ten kolor wybrałeś.
We wschodnich kulturach żółte róże symbolizują mądrość i siłę. Taka symbolika sprawia, że bukiet tych kwiatów jest trafionym prezentem dla kobiety, która odniosła sukces. Okazje, do których pasują żółte róże to zdanie egzaminu na prawo jazdy, awans dziewczyny czy Absolutorium.
We współczesnej kulturze europejskiej żółta róża jest symbolem przyjaźni, radości, szczęścia i wolności, co czyni ją przepięknym podarunkiem dla przyjaciółki, siostry, córki czy też mamy.
W Ameryce, poprzez skojarzenie żółtej barwy ze wschodem Słońca, żółte róże interpretowane są jako obietnica nowego początku. Tym samym, idealnie najadają się na prezent na pocieszenie.
Jeśli szukasz inspiracji na bukiet kwiatów dla kobiety, którą kochasz każdy inny kolor róży wydaje się lepszym wyborem. W Turcji i krajach arabskich żółte róże to symbol rozwodu. Pejoratywne znaczenie miały również w czasach wiktoriańskich w Anglii. Symbolizowały zazdrość, z którą także w dzisiejszych czasach mocno kojarzone są żółte róże.
Żółte róże podaruj, by rozjaśnić czyjś dzień, pogratulować sukcesu, pocieszyć, wyrazić sympatię do przyjaciółki albo mile zaskoczyć kogoś z rodziny. Przesyłając żółte róże żonie możesz ją przerazić, więc nie zapomnij rozwiać jej obawy w liściku, dopisując Kocham Cię.

Mowa kwiatów: Miłego dnia, Będzie lepiej, Jest super, Gratulacje, Zostańmy przyjaciółmi

Złota róża, czyli róża pokryta złotem, symbolizuje niepowtarzalną i niezniszczalną miłość, dlatego jest idealnym prezentem dla kobiety, którą kochasz. Takie samo romantyczne znaczenie ma przepiękna, trójwymiarowa.

Mowa kwiatów: Na zawsze razem, Kocham Cię!


Fioletowa róża symbolizuje miłość od pierwszego wejrzenia, majestatyczność oraz oczarowanie. Fioletowe róże to oryginalny prezent na pierwszą randkę, ale nie tylko. Doskonały wybór jeśli chcesz wywrzeć na kobiecie piorunujące wrażenie lub dodać splendoru ważnej okazji. Lawendowe róże są trudno dostępne, dlatego kobieta, która je dostanie z pewnością będzie mieć ogromny sentyment do tego, kto je dla niej zdobył.

Mowa kwiatów: Od razu mnie zachwyciłaś, Chcę Cię oczarować, Zasługujesz na to, co najwspanialsze
Po 2 latach poszukiwań udało mi się wreszcie trafić na fioletowe róże! Gdzie je kupić? W kwiaciarni.
Pamiętaj, że nie każdy zna symbolikę róż. Czerwona róża na pierwszej randce czy piękny bukiet na urodziny mogą nie oznaczać nic więcej niż to, że mężczyzna chce zrobić na Tobie dobre wrażenie lub zależy mu na tym, żebyś się ucieszyła. Nie martw się jeśli dostałaś od chłopaka żółte róże - w naszych czasach nie przesyła się przecież kwiatów osobom, na którym nam nie zależy.

Znaczenie liczby róż

 Róże to nieodłączny element romansu. Zauroczyła Cię ślicznotka z sąsiedztwa? W dawnych czasach Tajemniczy Wielbiciele przesyłali kobietom anonimowo 13 róż. Podsmarowując na pierwszej randce pojedynczą różyczkę wyrażasz z kolei miłość od pierwszego wejrzenia. Na kolejnych, że wciąż kochasz dziewczynę. Gdy jesteś pewny, że to ta jedyna, 11 róż wyrazi to najpiękniej. Być może zastanawiasz się jak się oświadczyć. Pytaniu Wyjdziesz za mnie? od wieków towarzyszy bukiet 108 róż.
Życie nie jest usłane różami, ale magia róż jest na tyle silna, że działa także wtedy, gdy w związku pojawiają się komplikacje. Przepraszam brzmi zdecydowanie lepiej gdy trzymasz w dłoniach 15 róż, symbol przebaczenia. 20 róż, które wręczy Twojej dziewczynie kurier, bezsłownie przekaże kobiecie wyznanie, że Twoja miłość jest szczera.

Podarowanie bukietu róż składającego się z odpowiedniej ilości róż to piękny sposób by trafić do serca kobiety w każdej sytuacji. Przesłania, które wyraża liczba tych kwiatów kształtowały się przez stulecia.

1 róża Wciąż Cię kocham, Na pierwszej randce - miłość od pierwszego wejrzenia
2 róże Odwzajemnione uczucie
3 róże Kocham Cię
6 róż Chcę być Twój
7 róż Jestem Tobą zauroczony
9 róż Razem na zawsze
10 róż Jesteś idealna
11 róż Jesteś moim skarbem, Jesteś tą jedyną, Ciebie kocham najbardziej
12 róż Bądź moja
13 róż Tajemniczy wielbiciel lub wyznanie szczerej przyjaźni
15 róż Przepraszam, Przykro mi, wybacz proszę
20 róż Moje uczucie jest szczere
21 róż Jestem Tobie oddany
24 róż Cały Twój, Myślę o Tobie 24 godziny na dobę
33 róż Kocham Cię, Głębokie uczucie
36 róż Na zawsze zapamiętam nasze romantyczne/ namiętne chwile
40 róż Moja miłość do Ciebie jest szczera
44 róże Stałość i przywiązanie
50 róż Bezgraniczna miłość, Niczego nie żałuję
56 róż Moja miłość 
66 róż Piękny romans
99 róż Będę Cię kochał do końca życia
100 róż Harmonijny związek przez 100 lat, Oddani sobie do jesieni życia
101 róż Jesteś moją jedyną miłością
108 róż Wyjdź za mnie!
111 róż Wieczna miłość
123 róż Wyzwolona miłość
144 róż Kocham Cię nieustannie dniami i nocami
365 róż Nie mogę przestać o Tobie myśleć, Myślę o Tobie każdego dnia
999 róż Wieczna miłość
1001 róż Na zawsze wierny