piątek, 7 listopada 2014

Odpoczynek jest sztuką - Pocztówka z Kazimierza Dolnego

Kazimierz Dolny - Kazimierz nad Wisłą to nie tylko renesansowy rynek i kilka uliczek. Warto zwrócić uwagę również na Panoramę Wisły z zamku, wybrać się na rejs promem po Wiśle do Janowca, pospacerować w Korzeniowym Dole, wejść na Górę Trzech Krzyży, koniecznie przed zachodem słońca, tak aby powrócić przed zmierzchem nad Wisłę. Zachody słońca, jak fama głosi. w Kaźmierzu są szczególnie romantyczne.  Kamienny zamek na wzgórzu malowniczo wpasował się w okoliczny krajobraz. Wiekowe zabytki,  zielone wzgórza i wijąca się Wisła są znakiem rozpoznawczym Kazimierza Dolnego. Miasteczko szczególnie polubili malarze, muzycy, rzeźbiarze oraz inni artyści, którzy chętnie tu przebywają, tworząc swoje prace. Kazimierz Dolny dzięki naturalnemu ukształtowaniu terenu posiada również wymarzone wprost warunki do uprawiania narciarstwa alpejskiego i klasycznego.

Panorama Kazimierza nad Wisłą z Góry Trzech Krzyży  zdaniem wielu piękniejsza jest od zamkowej. Umieszczone na szczycie krzyże stoją tu od trzystu lat jako pamiątka po epidemii cholery, która nawiedziła miasto  Fot. Dariusz Marek Gierej
Panorama Kazimierza nad Wisłą z Góry Trzech Krzyży  zdaniem wielu piękniejsza jest od zamkowej. Umieszczone na szczycie krzyże stoją tu od trzystu lat jako pamiątka po epidemii cholery, która nawiedziła miasto  Fot. Dariusz Marek Gierej
Jeszcze w latach 70-tych przy wejściu do pięknego wąwozu Norowy Dół funkcjonował jeden z ciekawszych wyciągów narciarskich, spośród znajdujących się na malowniczej ziemi lubelskiej. W tamtym okresie nikt nie myślał jeszcze o szusowaniu na nartach w Rąblowie, Celejowie czy Parchatce, gdy na oświetlonej trasie tzw. „wyrwirączki” już szaleli narciarze. Trasa była wyjątkowa. Na lepiej jeżdżących czekała ostra o długości  250 m, przez niektórych nazywana trasą dla "zawodowców", a dla tych, co jeżdżą na nartach nieco słabiej,  przygotowano łagodniejszą, liczącą 450 m.
Obecnie narciarze zapomnieli o tych trasach i przeprowadzili się do wspomnianych już Celejowa, Parchatki i Rąblowa.  

Kazimierz Dolny i jego okolice są cudowne przez cały rok, nie tylko zimą. Warto więc udać się na spacer po tym cudownym Kurorcie, albo  wybrać na przejażdżkę rowerem, bryczką , czy melexem po terenach otaczających to piękne miasteczko.

Bardzo lubię przebywać w Kazimierzu Dolnym i utrwalać w kadrze, wszystko to,  to co mnie intryguje. Ci, którzy tu zawitają, powinni przygotować sobie pyszną kawę, herbatę lub inny  ulubiony napój i obejrzeć składającą się z kilu zdjęć ''pocztówkę z  Kazimierza  Dolnego" z podkładem muzycznym. Podpowiadam, że w Kazimierzu kawa smakuje najlepiej w renesansowym rynku, wypita we dwoje w  przytulnych kawiarnianych ogródkach.

W następnej odsłonie "odpoczynek jest sztuką" zaprezentuję poza Kazimierzem nad Wisłą, pozostałą część trójkąta turystycznego, czyli Nałęczów i Puławy.   
  
Pocztówka z  Kazimierza  Dolnego - film


Kontakt z autorem: dm.gierej@gmail.com