niedziela, 14 sierpnia 2016

Co powinieneś wiedzieć o zaburzeniach psychicznych

„Nagle zabrakło mi tchu” — mówi Claudia, opisując moment, w którym dowiedziała się, że cierpi na zaburzenie afektywne dwubiegunowe i zespół stresu pourazowego. „Perspektywa noszenia piętna choroby psychicznej zupełnie mnie przytłoczyła”.

„Pogodzenie się z nową sytuacją zabrało mi sporo czasu” — przyznaje Mark, mąż Claudii. „Ale zdawałem sobie sprawę, że najważniejsze to wspierać moją żonę”.

https://www.jw.org/pl/publikacje/czasopisma/g201412/zaburzenia-psychiczne/GDYBY to tobie lub komuś z twoich bliskich postawiono podobną diagnozę, jak byś się czuł? Na szczęście zaburzenia psychiczne * można leczyć. Przeanalizujmy kilka faktów, które pomogą ci lepiej zrozumieć takie zaburzenia.

 Kilka faktów dotyczących zdrowia psychicznego

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje: „Zaburzenia psychiczne nękają miliony ludzi na całym świecie i wywierają wpływ na ich bliskich. W pewnym okresie swojego życia będzie na nie cierpiał co czwarty człowiek. Najobfitsze żniwo zbiera depresja. Schizofrenia i zaburzenie afektywne dwubiegunowe należą do stanów najpoważniejszych i najbardziej utrudniających normalne funkcjonowanie. (...) Choć zaburzenia psychiczne występują tak często, wciąż się je ukrywa i lekceważy, a osoby nimi dotknięte dyskryminuje”.
Według WHO wielu ludzi cierpiących na zaburzenia psychiczne nie poddaje się leczeniu w obawie przed napiętnowaniem przez otoczenie.

Chociaż większość zaburzeń psychicznych można leczyć, to jak donosi pewna amerykańska organizacja działająca na rzecz dotkniętych nimi osób (NAMI), w USA w ciągu ostatniego roku średnio 60 procent dorosłych i prawie 50 procent dzieci i nastolatków (w wieku od 8 do 15 lat) borykających się z tego typu problemami nie otrzymało pomocy medycznej.

 Zrozumienie zaburzeń psychicznych

Kobieta z zaburzeniami psychicznymi
Zaburzenia psychiczne nie wynikają z czyjejś słabości czy też wady charakteruCzym są zaburzenia psychiczne? Według ekspertów to znaczące nieprawidłowości w myśleniu, kontrolowaniu emocji i zachowaniu. Często upośledzają one zdolność człowieka do utrzymywania właściwych relacji z innymi i radzenia sobie w życiu codziennym.
Zaburzenia psychiczne nie wynikają z czyjejś słabości czy też wady charakteru
Natężenie i czas występowania symptomów mogą się różnić w zależności od osoby, jej sytuacji życiowej i rodzaju dolegliwości. Zaburzenia psychiczne dotykają ludzi bez względu na płeć, wiek, kulturę, rasę, religię, wykształcenie czy status materialny. Nie wynikają z czyjejś słabości czy też wady charakteru. Odpowiednia opieka medyczna może sprawić, że pacjent będzie w stanie prowadzić satysfakcjonujące i produktywne życie.

Leczenie zaburzeń psychicznych

Wiele zaburzeń psychicznych można z powodzeniem leczyć. Dlatego pierwszym bardzo ważnym krokiem jest dokładna diagnoza, postawiona przez doświadczonego i kompetentnego specjalistę w zakresie zdrowia psychicznego.
Kobieta cierpiąca na zaburzenia psychiczne rozmawia ze specjalistąJednak odpowiednio dobrane leczenie przyniesie korzyść tylko pod warunkiem, że pacjent się na nie zgadza. Niekiedy wymaga to od niego pokonania niechęci do mówienia o swoim stanie. Leczenie może obejmować rozmowy ze specjalistą, który pomoże zrozumieć dane zaburzenie, rozwiązać pewne problemy dnia codziennego i wzmocnić motywację, by nie przerywać terapii. Podczas takich konsultacji znaczącą rolę może odegrać członek rodziny lub przyjaciel, który udzieli wsparcia i doda otuchy.
Wiele osób nauczyło się radzić sobie z zaburzeniami psychicznymi dzięki temu, że lepiej zrozumiało swoją dolegliwość i zastosowało się do zaleceń lekarzy. Cytowany wcześniej Mark mówi: „Zanim moją żonę zdiagnozowano, nie bardzo wiedzieliśmy, na czym polegają zaburzenia psychiczne. Ale nauczyliśmy się stawiać czoła nowym problemom i nie martwić się na zapas. Z czasem dzięki pomocy zaufanych specjalistów oraz rodziny i przyjaciół było nam łatwiej”.
Pierwszym bardzo ważnym krokiem jest dokładna diagnoza, postawiona przez kompetentnego specjalistę w zakresie zdrowia psychicznego
 Potwierdza to Claudia. „Na początku diagnoza była dla mnie jak wyrok” — przyznaje. „Ale chociaż moja choroba ogranicza nas oboje, nauczyłam się, że przeszkody z pozoru niemożliwe do pokonania można przezwyciężyć. Radzę sobie z chorobą, bo współpracuję ze specjalistami, dbam o więzi z drugimi i skupiam się na dniu dzisiejszym”.

Znaczenie zdrowia duchowegoKobieta czyta Biblię
Biblia nie sugeruje, że zajmowanie się sprawami duchowymi jest lekarstwem na problemy zdrowotne. Jednak z Księgi tej wiele rodzin na całym świecie czerpie pocieszenie i siły. Takie osoby znajdują w niej na przykład zapewnienie, że nasz kochający Stwórca żywo interesuje się tymi, którzy „serce mają złamane” i są „zdruzgotani na duchu” (Psalm 34:18).
Chociaż Biblia nie jest poradnikiem medycznym, to zawiera praktyczne wskazówki, które mogą nam pomóc radzić sobie z negatywnymi uczuciami i przykrymi doświadczeniami. Daje nam również nadzieję na przyszłość, gdy życie na ziemi będzie wolne od bólu i cierpień. W Słowie Bożym czytamy: „W owym czasie otworzą się oczy ślepych, zostaną też otworzone uszy głuchych. Wówczas kulawy będzie się wspinał niczym jeleń, a język niemowy krzyknie wesoło” (Izajasza 35:5, 6).


Więcej

Depresja — co czują osoby nią dotknięte?

Wszyscy od czasu do czasu bywamy smutni. Ale co czuje ktoś dotknięty depresją?


Materiał pochodzi z PRZEBUDŹCIE SIĘ! GRUDZIEŃ 2014